Készen állsz arra, hogy segítsek változtatni az életeden?
Jelentkezz egy ingyenes felderítő beszélgetésre!
Szijjártó Mónika
Angol nyelvtanár és coach
Ha tetszett a cikk, oszd meg!
A halasztás, mint védelmi mechanizmus
Sokan harcolnak a halasztással, de kevesen értik, hogy miért. Nem csupán a "lustaság" vagy a "hiányzó fegyelem" az oka. A megértéshez egy kicsit mélyüljünk el a témában.
Hogyan ismerheted fel, hogy ebbe a csapdába estél?
Az alábbi három kérdés segíthet abban, hogy felfigyelj a helyzetre.
1. Visszatérően húzod az időt a fontos feladatok előtt?
Az elodázás egyik legfőbb jele, hogy nem csak egyszeri alkalomról van szó. Ha észreveszed, hogy rendszeresen húzod az időt ugyanazon feladat típusok előtt, akkor a halogatás már nem csak "rossz szokás", hanem egy viselkedési minta, ami az idő múlásával egyre inkább rögzül.
2. Emelkedik a stressz szinted és evvel együtt nő az aggodalmad amikor húzod az időt?
Az elodázás nem csupán időpocsékolás; a halogatás által okozott stressz és aggodalom még nehezebbé teszi az elkezdést. Ha úgy érzed, hogy az aggodalmad és a stressz szinted folyamatosan nő, és ez további elodázást okoz, az egy erős jelzés arra, hogy ördögi körben vagy. Ez gyakran egy negatív spirálba vezet, ahol a stressz az elodázást, az elodázás pedig a stresszt erősíti.
3.Csökken az önbizalmad, és azt érzed nem vagy elég jó?
Az elodázás nagymértékben befolyásolja az önbizalmat és az önértékelést. Ha azon kapod magad, hogy egyre kevésbé bízol magadban és abban, hogy képes vagy a feladatok elvégzésére, akkor valószínűleg a halogatás negatív körforgásában találod magad. Az önbizalomhiány pedig tovább nehezíti az elkezdést és a folytatást, ami aztán tovább erősíti a negatív ciklust.
A halogatás nem csupán egy apró szokás, amit könnyen lehet mellőzni; sokkal inkább egy mélyen gyökerező védelmi mechanizmus, amely az emberi elme labirintusában rejtőzik. Sokan halogatnak, mert a kudarctól való félelem túlságosan erős. Ebben az értelemben, a halasztás nem más, mint egy pajzs, egy bástya, amit magunk köré építünk, hogy elszigeteljük magunkat a kudarc okozta érzelmi káosztól.
Első és legfontosabb lépés a halogatás mögött álló mozgató rugók megismerése. Ahogyan egy térkép segít eligazodni egy ismeretlen területen, úgy világítja meg az önismeret az érzelmi és mentális útvonalakat, amelyek eddig a halogatás sűrű erdejébe vezettek. És itt jön képbe a tudatos cselekvés: ha már ismerjük a terepet, akkor tudjuk, milyen csapdákba szoktunk esni, ezért felszerelkezhetünk a megfelelő eszközökkel. Lehet ez egy jól strukturált napi terv, egy megbízható mentor, coach, vagy egy támogató közösség, aki mellettünk áll.
Ne feledjük, egyedül talán gyorsabbak vagyunk, de együtt messzebbre jutunk. A megfelelő támogatási rendszer nem csak hogy segít felismerni a halogatás mögött meghúzódó érzelmi tényezőket, de erőt és bátorítást is ad ahhoz, hogy szembenézzünk velük.
A változás nem történik meg egyik napról a másikra, de minden hosszú utazás az első lépéssel kezdődik.
Több blogbejegyzés
Az előítéletek magas ára
Sokan nem is gondolják, hogy az előítéletek milyen sokba kerülnek, hiszen csak az emberi természet ártalmatlan hóbortjainak tartják őket. Azonban az előítéletek súlyos árat követelnek, időt, energiát és lelki nyugalmat kérve cserébe.
Kompromisszum helyett Szinergia
Gyakran állunk szemben olyan helyzetekkel, ahol úgy érezzük, kompromisszumra kényszerülünk. Mintha egyensúlyoznunk kellene a különböző igények és vágyak között, úgy, hogy közben elveszítjük saját céljainkat és értékeinket.